15jaan

Inimene kogub hetki, õnnelikke hetki. Elus kord on juba nii, et ikka me ootame midagi – nädalavahetust, sünnipäeva, esimest värsket kartulit või jõulukinke ja koos ootusega ka õnnelikke hetki. Tõstamaa Käsitöökeskuses ootame aga ühiselt uue roositud kindapaari valmimist. Ja ma ei liialda, kui ütlen, et meistrite salakaval ilme tähendab uut valminud kindapaari. Ja see õrnalt kõditav lapselik ootusärevus on äraütlemata hea tunne. Ja veel erilisem tunne on need kindad kätte panna. 

Uidates niisama linnas, minnes teatrisse või pidulikule koosviibimisele, olen ikka ja jälle uhkusega seletanud imestunud küsijatele, et need kaunitarid on Tõstamaa roositud kindad. Ühed omanäolisemad ja rikkalikumalt kaunistatud kindad Eestis. Peenikeste varrastega, peenemast lõngast, narmastega, vikeldatud  ja värviliste roositud mustritega traditsiooniliselt lambavalgest villasest lõngast kindad. Ka värvide valik ei ole meil juhuslik. See on teadlik protsess, et ka tänapäeva kindad tuleksid äratuntavalt Tõstamaa moodi. Ja mida me armastame ühiselt värvilise lõngahunniku ümber arutada.  Meie ehe ja nii omane Tõstamaa pärandkultuur Pärnumaa ääremailt.

Kuidas hooldada peenvillaseid kindaid?

Tihedalt ja peenelt kootud kinnaste kudumiseks läheb küll kõvast aega ja vaeva, aga lõpptulemus seda kvaliteetsem. Rõõm ja rahulolu veelgi suurem. Ja kinnaste hooldus on sama oluline kui värvide valik roositud mustrites.

Kuidas siis pesta villaseid kindaid:

  1. Esiteks, kõik meie kindad on peale valmimist läbi pestud ning värvikindlus kontrollitud.
  2. Pesta tuleb neid spetsiaalse villapesu vahendiga leiges vees kergelt muljudes. Vajadusel võib sapiseebiga ka immutada. Näiteks sõrmeotsad on tihtipeale kohad, mis vajavad rohkem tähelepanu.
  3. Meie meistrid soovitavad kindluse mõttes loputusvette ka natuke äädikat lisada.
  4. Peale loputamist pigistada kindaid vett hästi imava rätiku sees.
  5. Ja enne kuivama jätmist on hea kindad korraks kätte tõmmata ning anda neile vorm tagasi ja jätta lapiti kuivama.
  6. Kinnaste sisse võib panna veel pehme kanga või majapidamispaberi.
  7. Ja kindlasti ikka lapiti.
  8. Kuivanud kindad aurutada läbi märja kanga. 

Kes kollektsioneerib, kes ostab endale ja kes ostab kingituseks

Iga käsitöö tegija teab, et käsitöö mõjub nagu teraapia. Hetked iseendaga. On see siis ise tehes või kingituseks saades, on see hetk alati omamoodi eriline. Eestlase identiteet on ikka tema kinnastes, seelikutes, metsas, meres ja lugudes ehk pärandkultuuris. Ja aegajalt vajame sidet oma esivanematega. 

Mäletan, kuidas ühel väga külmal talvel otsisime koos lastega üles kõik vanaema kootud lambavillased kindad, sest moodsate kinnastega polnud paksus lumes ja korralikus pakases midagi teha. Aga paksus lumes oli vaja ju hullata. Ja ka aastaid hiljem on talvises pakases need lambavillased kindad endiselt kõigi lemmikud.  

Eestlane armastab ja oskab hinnata meie oma ja ehedat käsitööd. Ka Tõstamaa Käsitöökeskuses on hästi oluline, et meie pärandkultuur säiliks, kanduks edasi meie lastele ja kestaks. Ja meie rõõmuks kõnetab see ka teisi. Ja mõnikord teeb natuke kõhedaks, kui poodi tulnud klient teatab, et tal on kodus juba mitu paari roositud kindaid ja nüüd võtaks ühed veel juurde. Ja on ka juhuseid, kus mõni kollektsionäär tuleb kiiruga kindaid ostma, sest poodi on tulemas suurem seltskond huvilisi. 

Mine neid tea, äkki ostavad veel kõik kindad ära. Kes kollektsioneerib, kes ostab endale ja kes ostab kingituseks. Ja iga kord on lõpmata hea tunne pakkida kingituseks üks meistri nimega roositud kindapaar ning ulatada need meie väikeses poes elevil ostjale. Tõstamaa Käsitöökeskuse meistrite käsitööd leiate veel Pärnust Pärnu muuseumi poest, Tartust ERMi poest ja Tallinnast Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu poest.

Õnnelikke hetki kõigile siit Pärnu linna ääremailt Tõstamaa Käsitöökeskusest.

Tõstamaa Käsitöökeskus sotsiaalmeedias: