11märt

Mis on viies aastaaeg?

Pärnumaal leidub üks ürgne soode ja rabade maa ehk Soomaa rahvuspark. Seda on nimetatud Eesti põlislooduse koduks, kus esineb eriline nähtus suurvesi ehk kohalike kõnepruugi järgi viies aastaaeg. Üleujutused on põhjustatud erinevatest teguritest, kuid kiire lumesula ja ka tugevad vihmad võivad seda kausjas rahvuspargis esile kutsuda.

Soomaa on rahvusvaheliselt tunnustatud rabamassiivide ala, mida väärtustavad nii kohalikud kui külalised. See on rahvusvahelise tähtsusega linnualade (IBA), märgalade (Ramsar) ja kaitsealade võrgustike (Natura) nimekirjades. Uusima tunnustusena on Soomaa ka PAN Parks üleeuroopalises võrgustikus, mis edendab integreeritud lähenemist looduskaitsele ja kestlikule turismile.

Suurvee mõju pargile ja selle elanikele

Suurvee ajal on veega kaetud nii jõeluhad, madalad lammimetsad kui ka teed ja õued. Soomaal elanud eestlased ehitasid oma majad seega hoopis teistmoodi - kõrgeks. Suurvee ajaks tehti ka erinevaid ettevalmistusi majapidamises, küpsetati ohtramalt leiba ja seoti kinni puuriidad. Sel erilisel ajal saab ringi liikuda vaid paatide, süstade ja kanuudega.

Vanal ajal sõideti Soomaa vetel ainulaadse ühepuupaadi ehk haabjaga ning sellega seotud traditsioonid viitavad pikaajalisele inimasustusele piirkonnas. Õnneks on traditsioonid veel elus ning haabja ehitust tuntakse ja õpetatakse Soomaal tänapäevalgi.

Mida siis teha, kui matkarajad on üle ujutatud?

Suurvee aegu kanuuga sõitma saab minna erinevate asjatundjate käe all. Rahvuspargis kaua tegutsenud Soomaa.com loodusgiidid tegutsevad aastaringselt ja iga ilmaga. Väljaspool viiendat aastaaega saab nende käe all osaleda kanuu-, räätsa-, tõukekelgu-, kopra- ja paljudel muudel erinevatel matkadel. Kanuumatk üleujutatud metsas on paljude teiste hulgast saanud EHE (Ehtne ja huvitav Eesti) kvaliteedimärgise ehk tunnustuse, et tegemist on kvaliteetse, loodussõbraliku ja keskkonnasäästliku teenusega.

Seiklus- ja matkafirma 360 KRAADI pakub suurkanuuga Soomaal matkamise võimalust. Suurkanuuga mahub sõitma suurem grupp ja sõudmine on selle võrra kergem. Kanuus sõitjatel on võimalus kordamööda ümbritsevat vaadet nautida ja vahelduseks aerutada.

Paljudes Pärnumaa piirkondades ja erinevate liikumisvahenditega matku pakub Seikle Vabaks, kes kutsuvad Soomaa üleujutust avastama hoopis süstaga. Süst on kerge paat, mida on hõlbus manööverdada ja millega saab ka merel sõita. Seikle Vabaks matkarepertuaaris leidub nii mere- kui jõematkasid, räätsa- ja uisumatkasid ning purjekasõite.

Soomaa looduse nautimiseks väljaspool viiendat aastaaega on mitmesuguseid eripalgelisi võimalusi. Erinevad linnu- ja loodusvaatlused, eriti kopravaatlus, on kogenud giidide käe all eriti põnevad. Nii jalgsi kui vett mööda saab Soomaal matkata nii giidi juhendamisel kui ka omal käel. Seda saab omapäi hõlpsasti teha rahvuspargi mitmetel matkaradadel. Võimalusi on looduses telkida või ööbida mõnes kohalikus majutuses. Soovitame sammud seada ka Soomaa külastuskeskusesse, kust leiab infot ja soovitusi rahvuspargi tundma õppimiseks.

NB! 16.03 seisuga on Soomaa jälle jäätunud. Jälgi ilma ja küsi ettevõtjatelt, vaata Facebooki või helista Soomaa külastuskeskusesse.

Jälgi VisitPärnu kanaleid mujal veebis:

Tahad rohkem Pärnu kohta lugeda?

Turismiettevõtja blogi

Kosmosereis ja ookeanituur ümmarguses kinosaalis

Kellele ei meeldiks kinos käia: mugavad toolid, põnev film, meeldiv lõõgastus.Pärnus asub aga üks selline kino, mis tavalistest kinosaalidest oma sisult ja vormilt päris palju erineb.Nimelt on Pernova loodusmaja kerakino-planetaarium

Loe veel »