25ma

Puhata võib lihtsalt oleskledes või päevad täis seiklusi ja avastamisrõõmu. Maria talus on võimalikud mõlemad, aga üha rohkem tunnevad meie külalised huvi ratsutamise vastu. Just siis, kui puudub eelnev ratsutamiskogemus.

Läbi aegade on Maria talus peetud hobuseid, vanal ajal peamiselt talutöödel abiks, tänasel päeval on Maria Ratsakeksuses 16 hobust ja poni ratsutamiseks, vankri- ja reesõiduks. See annab hea võimaluse meie külastajatele pakkuda palju emotsioone – ratsutamine on ju tänapäeval paljude inimeste jaoks täiesti omanäoline kogemus. 

Kuna ise õppisin ratsutama suhteliselt hilja (olin siis 28 aastane), julgustan ka teisi täiskasvanuid alustama ja proovima koostööd hobusega. Mind juhendanud  treeneri poolne töö oli pealiskaudne ja ei arvestanud mu ettekujutuste ja kartustega. Seega on oluline, et algõppe andja oskab näha ja kõrvaldada ohtlikud olukorrad ning selgitab ka nüansid. Olen alati öelnud esimest korda proovijatele või kunagiste väheste kogemustega külalistele, et vajalik oleks võtta 10 individuaaltreeningut, näiteks enda kodulähedases tallis. Siis on mõnus ja nauditav reisides või puhkusel olles teenuse olemasolul  ratsamatkale minna või varahommikust platsisõitu  harrastada. 10 tunniga peaks saama tasakaalu hoidmise, hobuse seiskamise ja juhtimise algoskused selgeks. Looduses ratsutades peavad lihased pingutusvalmis ja mõte valvas olema. Kunagi ei tea kas kraavist võivad pardid lendu tõusta või metssea kari üle tee joosta ning sinu hobune ehmatab ühtäkki ja teeb mõned kiired haagid. Mõnikord võib ehmatada isegi tuttava tee äärde tekkinud uus palgivirn.

Ratsamatk
Piknik keset ratsamatka

On olnud olukordi, kus ratsamatkale tulijad kiidavad enda oskused üles. Retkel olles valime aga tempo ikka kõige nõrgema lüli ehk oskuste järgi. Siiski on pea kõik meie hobuhuvilised  nautinud ilusaid metsaradu või platsil ja maneežis ratsutamist. Ka algõpet. 

Lastega tegeledes ei tohi treening liiga „tõsine“ olla. Peab tegema ka trikke. Et säiliks huvi ja isu uuesti tulla. Huvitav on see, et tavaliselt kihavad tallide ümbrused hobusehuvilistest tüdrukutest, aga vaadates maailma tippratsavõistlusi, tundub seal ülekaal olema meestel. Kus need poisid küll tallide juures peidus on?

Maria Talu majutus

Algajad saavad meie juures proovida hobujalutust käekõrval, oskajad saavad ise ratsutada meie platsil või minna hoopiski ratsamatkale. Halva ilma korral saab ratsutada sisemaneežis. Nagu ütleb vanasõna, siis julge pealehakkamine on pool võitu. Lisaks on meie talus võimalik ka ööbida – oleme selleks ehitanud eraldi kööginurgaga toad.

Mida te veel ootate? Tulge proovige ratsutamist 🙂  

Meist saad rohkem lugeda meie kodulehelt: https://www.maria.ee/