11dets

Väikese tüdrukuna veetsin palju aega Pärnu Vallikääru ümbruses mängides. Mulle meeldis seigelda vanade puude vahel ja joosta treppidest üles-alla, lastes fantaasial lennata. Sellest lapsikust õhinast kasvas ajapikku välja sügavam huvi oma kodulinna loo vastu. Eks oli sellel oma roll ka minu toredatel ajalooõpetajatel, kes suutsid tekitada huvi möödunud aegade vastu. Giidina pakub mulle suurt rõõmu, kui ma saan jagada oma lapsepõlveõhinat ja teadmisi ning üllatada kuulajat mõne  meeldejääva looga. 

Pärnus kohtab erinevaid turiste

Samas pakub iga ekskursioon giidile tohutult väljakutset. Meenub üks kord, kui sattusin ca 40-liikmelise grupiga ootamatu vihmasaju kätte. Vett tuli nõnda, et ainuke mõistlik lahendus oli varjuda Tallinna Väravate alla. Paraku ei olnud vihmasaju lõppu näha ning appi tuli võtta kõik oma teadmised, oskused ja vahendid, mis kaasas olid, et ekskursioon siiski läbi viia, olgugi, et ainult ühe koha peal seistes. Osalejad jäid väga rahule ning ovatsioonid ei tahtnud vaibuda. Aga olen pidanud ka juhuslikule möödujale esmaabi osutama ja välisturistile mett poest ostma.

Kas giidiga ekskursioon on igav ajalootund või kvaliteetne meelelahutus?

Ausalt öeldes, võib minna nii ja naa. Tihti inimesed pelgavad giidiga tuurile tulla, sest arvatakse tõepoolest, et satutakse tagasi koolipinki, kus õpetaja (loe: giid) hakkab sulle faktikontrolli tegema ja siis imestama, et kuidas sa küll nii elementaarseid asju ei tea.

Samuti on levinud arvamus, et ekskursioonile tasub minna ainult siis, kui sa oled turist, eriti võõras riigis. Jah, turistile on ekskursioon suurepärane võimalus tutvuda linnaga kiiresti ja kompaktselt, saada aimu selle ajaloost ning tänapäevast ja hankida tähtsat infot – kus asub avalik tualett, pangaautomaat, toidupood või rand, kus kohalikud õhtuti aega veedavad ning millised üritused linnas parasjagu toimuvad.

Mitte ainult turistile

Nalja kui palju

Paljudele tuleb üllatuseks aga see, et giidiga tuurile tasub tulla ka siis, kui oled põline kohalik. Miks? Sest kui tihti me võtame aega, et tunda end kodulinnas turistina? Vaadata kõike uue pilguga, minna mööda teistsugust trajektoori oma igapäevaseid käike tehes? Tegelikult ju mitte eriti tihti. Aga kui sa jäädki mõnd maja silmitsema, siis mõtled ju ikka, et mis lugu sellega seostub või mis inimesed seal omal ajal elasid. Giid on mõnes mõttes kui tark mees taskus – oskab sulle jutustada kõige põnevamaid lugusid ja juhtida tähelepanu huvitavatele objektidele.

Millega üllatada kohalikku?

Järjest populaarsemaks on muutunud tellida ekskursioon oma sünnipäevakülalistele või sõpruskonnale mõne ürituse puhul. Aga kohalikud teavad niigi, kus mis asub. Seepärast valitakse tavaliselt oma huvidest lähtuvalt mõni temaatiline tuur. Õnneks pakub Pärnu ajalugu niivõrd rikkaliku materjali, et ekskursioone leidub igale maitsele: alates keskaegsest kuni nõukogude ajast pajatava tuurini välja, õlleteemaline tuur, Pärnuga seotud naistest jutustav teematuur jne. Valik on mitmekesine ning alati on võimalikud ka erinevad rätseplahendused.

Turvaline meelelahutus ka koroona-ajal

Praeguses olukorras, kus rahvarohketes siseruumides viibimist pigem välditakse, on vabas õhus toimuvad ekskursioonid heaks võimaluseks koduseinte vahelt välja saamiseks ning ühiseks ajaveetmiseks. Ka ekskursioonidel järgime ohutusnõudeid ning vajadusel pakume erinevaid lahendusi turvalisuse tagamiseks.

Tule ja avasta Pärnu koos Pärnu Private Toursiga!

Tallinna väravad