21ma

Alustasime õunapuude kasvatamist 2014. aastal, kui pühkisime pealinna tolmu jalgade alt ja alustasime nullist päris oma talu rajamisega. Pärast vanavanematetalukoha korrastamist oleme tänaseks 20 hektari suurusest talumaast peaaegu kümnele hektarile oleme istutanud hulganisti noori õunapuid. Enamus puudest on ka meie enda poogitud ja ette kasvatatud.

Vikerkaar Tori Siidritalu õunaaias

Õunapuude kasvatamine ei ole nii lihtne, kui esmapilgul tundub. Klassika on see, et mida rohkem sa teemasse süvened, seda selgemaks saab, kui vähe sa tegelikult tead.
Peame ennast siiani veel ikka uustalunikeks ja õppijateks. Põhiteadmised on küll töö ja erinevate vigade käigus omandatud. Kuid nüüd muutub asi järjest spetsiifilisemaks. Kui võhikuna võib arvata, et igast õunast saab head mahla, siidrit või veini, siis tegelikkus on hoopis keerulisem. Kogu meie ettevõtmise juures on aeg oluline faktor. Noor õunapuu hakkab esimest saaki kandma alles 5-6 aastal. Kujutage nüüd ette, kui olete selle aja töötanud ja pingutanud ja pikisilmi oodanud, et lõpuks oma aiast saaki saada. Siis aga selgub, et istutatud sordid ei ole üldsegi mitte selleks sobivad, mida on algselt soovitud saada.

Õnneks oleme meie selliseid suuremaid vigu suutnud vältida, sest koostöös Polli Aiandusuuringute keskusega oleme uurinud põhjalikumalt, millised õunasordid meie valdkonda kõige paremini sobivad.
Sellest ilmus hiljuti teadustöö, mille kaasautoriks on ka Tori Siidritalu. Artikliga saab tutvuda SIIN.

Kevad Tori Siidritalus

Iga kevad on meie jaoks väga töökas aeg, kuid algav õiteaeg pakub meile palju põnevust, sest mõne aasta jooksul istutatud õunapuud aina kasvavad. Aasta – aastalt avastame oma aias uusi õunasorte, mis hakkavad ka õitsemisikka jõudma. Meie aiast leiab valgeid õisi, roosakaid õisi ja ka suisa tumeroosasid õunaõisi, mida on lihtsalt imeline vaadata. Kõige põnevam sort on aga hoopis selline, mis õitseb ilma õiteta. Jah, kujutage ette, on olemas õunapuu, mis annab vilju ilma klassikalise õitsemiseta. Õunapuu sordi nimi on Rae ime.

Õieaeg on meile uue õunahooaja algus ja õitsemise järgi võime juba teha ka esialgseid prognoose, kas ja kui palju on lootust sügisel õunasaaki saata. Kui see on pelgalt vaid prognoos. Mängu tuleb palju faktoreid, näiteks temperatuur õitsemise ajal, millest sõltub tolmendajate aktiivsus. Kahjurid ja haigused, põud või liigne niiskus jne. Meie õunaaiad on kõik mahedalt kasvatatavad ning seepärast on kindel, et osa saagist jääb ka looduse meelevalda. Kuid oleme siiski üritanud valida mahedaks kasvatamiseks sobivaid sorte.

Õieaeg on üürike ja mõne sordi puhul võib see kesta vaid loetud päevad. Õitsema hakkavad õunapuud tasahilju mai keskpaigast. Selle kevade külm mai on õiteaega veidi edasi lükanud, kuid on oodata, et 20 mai paiku hakkavad siiski esimesed sordi oma õienuppe avama.

Meie õunaaias on kokku ligemale 50 erinevat õunasorti, mille eesmärk on üks – et nendest õuntest saaks kord üks eriline Tori Siidritalu siider. Mida mujalt maailmast kuskilt ei leia.

Avastamisrõõmu jätkub aastateks nii meile endile kui ka meie külalistele. Kui soovite kõigest sellest veidi rohkem teada saada, siis Tori Siidritalu pererahvas ootab teid!

Külasta meie kodulehte või jälgi meid sotsiaalmeedias: