VisitPärnu blogi on loodud eesmärgiga tutvustada Pärnut ja selle turismiettevõtjaid. Siit saab lugeda lahedaid lugusid ettevõtjate köögipoolelt ning tutvuda erinevate tegevustega, mida Pärnus teha saab. Kui sooviksid ise mõne blogipostituse teha, siis võta meiega julgesti ühendust orvika.reilend@parnu.ee
Pärnust vaid 17 km kaugusel asuv Lavassaares Eesti Muuseumraudtee, mis pakub ainulaadset võimalus avastada Eesti kitsarööpmelise raudtee pea 125 aastast ajalugu. Nostalgiahõngulise muuseumi kollektsiooni kuulub üle 80 ühiku erinevat veeremit, sealhulgas viis auruvedurit ning rida tehnilisi seadmeid. Suure osaga neist saab tutvuda ning isegi käe külge panna. Peaaegu täies mahus on muuseumis esindatud Nõukogude ajastu veerem.
Muuseum on koduks väga erilistele eksponaatidele, osaga neist saab tutvuda vaid Lavassaare metsade vahel, sest tegu on ainsate säilinud eksemplaridega. Minu käest on tihti küsitud, et mis on meie erilisemad eksponaadid.
Tooksin välja 4 minu jaoks ägedamat eksponaati:
Saksa väliraudtee vedur HF110C
Saksa väliraudtee vedur
Antud vedur on ehitatud 1941 okupeeritud Poolas Krenau tehases ja on ainus selle tehase säilinud toodang antud tüübist. Algselt oli vedur kasutusel Stalingradi rindel kuni 1943 talveni, mil väeosa saadeti Baltikumi. Vedur töötas peale sõda mõnda aega Läti riigiraudteel, ning seejärel anti vedur Ligatne paberivabrikule kasutamiseks. Vedur lõpetas tegevuse 70. alguses ning 1990. aastal ostis muuseum selle tollaselt omanikult ära ja tõi Lavassaarde.
VP-1 auruvedur
VP-1 auruvedur
Põneva saatusega eksponaat on toodetud Venemaal ja toodi Lavassaare turbatööstusse otse tehasest. Koos turbatööstuse abiga sai kireva elulooga vedur taastatud ning temast sai muuseumraudtee üks esimesi eksponaate.
Diiselveduri TU2
Diiselvedur TU2
Lavassaarelt võib ka leida nõukogude ajastu legendaarse kitsarööpmelise diiselveduri TU2. Just nende veduritega saabus kitsarööpmelistele raudteedele mootorvedurite ajastu. Alates 1957 võeti meie üldkasutataval kitsarööpmelisel raudteel kasutusele need diiselvedurid, mis vahetasid välja auruvedurid lõplikult aastaks 1963. TU2-005 oli ainus vedur, mis jäi peale kitsarööpmelise sulgemist Eestisse ja viidi Vääna-Jõesuu laste laagrisse, kus hiljem vanarauda lõigati. Lavassaares on TU2-094 ja TU2-101. Need on mujalt tagasi toodud, aga olid algupäraselt Eesti vedurid.
Unikaalne kaubavagun
Lisaks veduritele tahaks tuua esile ühte kaubavagunit, mis ehitati 1896. aastal Venemaa Kolomna Masinatehases.
Väärikas vagun tegi tiire juurdeveoraudteel marsruudil Pärnu-Valga-Tallinn, peale raudtee sulgemist vaguni amet vahetus ning uueks tööülesandeks sai teenida kui kanala Mõisakülas. 2002. aastal naases vagun rööbastele, kui me talle uue elu sisse puhusime ning nüüd saab vagunile pilgu peale heita iga muuseumi külaline.
Kaubavagun
Mida veel?
Ma võiks veel pikalt erinevatest eksponaatidest rääkida, kuid soovitan Teil pigem ise kohale tulla ja oma pilk peale visata. Aegajalt teeme ka kitsarööpmelisel raudteel rongisõite. Tegemist on sündmusega, mis toob meie juurde igakord palju huvilisi. Seega soovitan muuseumraudtee tegevustel silma peale hoida meie sotsiaalmeedias.
Järgmised aurupäevad toimuvad juba 17 ja 18 oktoober.
Veebiportaali on arendatud projekti „Pärnumaa ettevõtluskeskkonna arendustegevused – turism 2017-2019“ raames, mida on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondi meetme tegevusest „Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks“ perioodil 2017-2023.